Hypotéka na byt – rady a tipy pri vybavovaní

daň z nehnuteľnosti

Chystáte sa veľký krok, ktorým je kúpa vlastného bývania? Ak ste sa rozhodli, že vašim novým domovom bude byt a financovať ho budete prostredníctvom hypotéky, tento článok je pre vás. Všeobecný postup, ako vybaviť hypotéku nájdete tu, dnes sa pozrieme skôr na niektoré rady a tipy, ktoré sa vám môžu zísť počas celého procesu vybavenia hypotéky na byt.

Výber bytu

Výber nehnuteľnosti (v tomto prípade bytu) je prvým krokom. Nemusí tomu však byť vždy. Niekedy sa stáva, že človek vie, že bude brať hypotéku na byt, ešte však nevie aký. Vtedy je vhodným riešením požiadať niektorú banku o vystavenie hypotekárneho certifikátu, ktorý vám garantuje získanie hypotéky. Viac o hypotekárnom certifikáte, a ako funguje sa dozviete v tomto článku. Dajte si však pozor, lebo nie všetky banky hypotekárne certifikáty poskytujú.

 

 DÔLEŽITÉ: Hypotekárny certifikát vám negarantuje všetky podmienky pre získanie úveru. Konkrétne údaje sú len orientačné. Presné podmienky môžu byť stanovené až po predložení znaleckého posudku k bytu. 

 

Ak už máte byt vybratý, a budete týmto bytom zároveň ručiť, je potrebné poskytnúť banke znalecký posudok. Cena posudku sa pohybuje v závislosti od znalca štandardne od 100 do 200 EUR. Niektoré banky ponúkajú preplatenie znaleckého posudku.Vybavenie najvýhodnejšej hypotéky

 

 TIP: Skúste po zistení presných podmienok hypotéky zabehnúť aj do inej banky. Môže sa stať, že keď zistia, že v inej banke vám dali výhodnejšiu ponuku, budú sa ju snažiť prekonať a vy ešte viac ušetríte. 

Sumarizácia dokladov a podanie žiadosti o hypotéku

K dokladom, ktoré sú potrebné pri vybavovaní hypotéky som napísal osobitný článok. Tu by som si snáď spomenul najmä to, že celá táto papierovačka sa dá výrazne zjednodušiť tým, že vám s tým pomôže dobrý finančný sprostredkovateľ. Najmä, ak sa žiadosti o hypotéku podávajú do viacerých bánk.

 

 TIP: Banky mávajú často krát rôzne marketingové akcie, ktoré pre klienta znamenajú výhodnejšie podmienky. Tieto podmienky je vždy potrebné splniť k určitému dátumu. Najčastejšie je potrebné podať žiadosť o úver. Žiadosť však nemusí byť podaná kompletná, takže doklady, ako napríklad znalecký posudok, viete doložiť aj neskôr. Podajte preto radšej nekompletnú žiadosť o hypotéku, aby ste tak stihli výhodnejšie podmienky v banke. 

Schválenie a čerpanie hypotéky na byt

Po podaní kompletnej žiadosti sa čaká niekoľko dní na schválenie hypotéky. Po schválení sa dohodne stretnutie v banke, kde dôjde k podpisu všetkých zmlúv (úverová zmluva, záložná zmluva a ďalšie). Čerpanie hypotéky nastáva po splnení všetkých podmienok, ktoré sú uvedené v úverovej zmluve.

 

 DÔLEŽITÉ: Pozorne si preštudujte úverové a záložné zmluvy. Je potrebné si na to vyhradiť nejaký čas, a všetko si prejsť, aby ste neboli potom prekvapený, čo všetko je potrebné splniť pri čerpaní úveru. 

Vybavenie poistenia k hypotéke

Pri čerpaní hypotéky je jednou zo zmluvných podmienok aj uzavretie poistenia zakladanej nehnuteľnosti. Poistná suma musí byť vinkulovaná banke. Žiadne iné poistenie nie je pri čerpaní povinné. Viac o poistení pri vybavovaní hypotéky sa dozviete v tomto článku.

 

 POZOR: Občas sa stáva, že nejaký super akčný finančný sprostredkovateľ bez chrbtovej kosti vám povie, že k hypotéke ja povinné aj životné poistenie. Jednoznačne nie je povinné. Na druhej strane, sú situácie, kedy je naozaj vhodné mať rizikové životné poistenie počas splácania hypotéky uzavreté. 
Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 1 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.