Hypotekárny certifikát

hypotekárny certifikát

O možnosť získania hypotekárneho certifikátu väčšina ľudí ani netuší. A mnohým ľuďom, ktorí uvažujú o kúpe vlastného bývania môže takýto dokument pomôcť k lepšej hypotéke a takisto k minimalizácii problémov s výberom vhodnej nehnuteľnosti.

Hypotekárny certifikát je dokument, ktorý, na požiadanie, vystaví banka klientovi. V tomto certifikáte sú v podstate uvedené hlavné parametre úveru, na ktorý ma klient nárok. To znamená, že po vystavení klient už vie, na akú maximálnu výšku úveru má nárok a takisto vie približne kalkulovať s výškou úrokovej sadzby. Práve maximálna výška úveru ja často krát prvou otázkou klienta, ktorý uvažuje nad hypotékou. Po získaní hypotekárneho certifikátu je tak už ľahšie hľadať vhodnú nehnuteľnosť. Oplatí sa to takisto v spolupráci s realitnými kanceláriami. Keď klient vie už dopredu, aký je jeho cenový strop, ideálna nehnuteľnosť sa vyberá oveľa ľahšie. Hypotekárny certifikát je tak veľkou výhodou najmä pre ľudí, ktorí vedia, že v najbližšom období, chcú kupovať nehnuteľnosť a financovať bývanie, ale nemajú vybratý konkrétny objekt.

Ako vybaviť hypotekárny certifikát

Vystavenie hypotekárneho certifikátu je bezplatné a klienta k ničomu nezaväzuje. Štandardná platnosť sú tri mesiace. O vystavenie hypotekárneho certifikátu je možné samozrejme požiadať, aj v prípade, že žiadateľ nie je klientom banky. Vystavený hypotekárny certifikát takisto môže slúžiť k vyjednaniu lepších podmienok pri žiadosti o úver v inej banke. V ňom je totiž uvedená aj predpokladaná úroková sadzba, na ktorú bude mať klient nárok, ak sa rozhodne čerpať úver v banke, ktorá certifikát vystavila.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

K vystaveniu hypotekárneho certifikátu sú potrebné v podstate všetky doklady, ktoré je nutné prikladať k žiadosti o úver, okrem dokladov týkajúcich sa zakladanej nehnuteľnosti a dokladov, preukazujúcich účel úveru. K dvom dokladom totožnosti je tak potrebné pripojiť aj údaje o príjmoch žiadateľa. Podľa týchto údajov banka už vie dopredu povedať, na akú výšku úveru bude mať klient nárok. Viac o dokladoch potrebných k vybaveniu hypotekárneho úveru nájdete v tomto článku.

Skúste vyjednávať lepšie podmienky v inej banke

Veľmi dôležitý je fakt, že aj keď klient už má vystavený hypotekárny certifikát, tak banku to tak či tak k ničomu nezaväzuje. Aj tak sa konečná výška hypotéky a výška úrokovej sadzby odvíja predovšetkým od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Na slovenskom trhu bohužiaľ možnosť získania hypotekárneho certifikátu aktuálne poskytujú len dve banky. Ako som však už spomenul vyššie, v určitých prípadoch sa vystavený certifikát jednou bankou, dá použiť pri dohadovaní podmienok v inej banke. Lepšie podmienky vie takisto v určitých prípadoch dohodnúť aj finančný sprostredkovateľ, preto ak uvažujete nad hypotékou, prípadne máte záujem o hypotekárny certifikát, neváhajte ma kontaktovať.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
4.5 based on 2 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.