Ako investovať – formy investovania

investovať

Možností ako investovať a takisto ich modifikácií je veľa. V nasledujúcom texte uvediem len tie najbežnejšie a skúsim napísať ich krátku charakteristiku, pre aký investičný horizont a pre aký typ investora sú vhodné.

  • Termínovaný vklad v banke

V tomto prípade sa nedá hovoriť o investovaní. Vklady občanov v bankách sú úročené najnižšími sadzbami z pomedzi všetkých investičných alebo sporiacich produktov. Obvykle ani neuchránia pred infláciou. Výhodou je, že vklady v bankách sú pre fyzické osoby chránené až do výšky 100 000 €. Obvykle platí, že čím dlhšia fixácia, tak tým vyšší úrok.

Termínovaný účet môže byť zaujímavý v prípade, že človek má väčšiu sumu peňazí a vie, že tieto peniaze bude o nejaký čas potrebovať. V takom prípade ich môže vložiť na termínovaný účet s dohodnutou dobou fixácie, kde sa mu aspoň nejakým malým percentom zhodnotia.

Tento produkt nie je vhodný na investovanie pre žiadneho investora za súčasných podmienok. Dôvody sú zhrnuté v tomto článku. Kapitálové životné poistenie je zaujímavé iba v prípade vyššej technickej úrokovej miery, ktorou je poisťovňa povinná zhodnocovať vložené prostriedky.

  • Stavebné sporenie

Zaujímavý produkt pre investorov s kratším časovým horizontom. Kombinácia približne rovnakého zhodnotenia ako pri termínovaných vkladoch s dlhšou fixáciou a štátnej prémie robí zo stavebného sporenia zaujímavý garantovaný sporiaci produkt. Vhodný aj ako výhodná štartovacia pozícia pre získanie hypotéky.

Dlhodobé sporenie na dôchodok. Do druhého piliera sa dá presunúť časť povinných odvodov sociálneho poistenia, ktoré sú následne zhodnocované na finančných trhoch. Výhodou je nízky poplatok za správu.

Tretí pilier je podobným prípadom ako investičné životné poistenie. Problémom sú dvojvrstvové poplatky (aj DDSke aj investičnej spoločnosti). Výhodou je, ak zamestnávateľ prispieva na dobrovoľné príspevky do DDS.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Jednoznačne najzaujímavejšia možnosť pre bežného investora. Podielové fondy predstavujú možnosť ako investovať prakticky do akéhokoľvek finančného nástroja na svete. V závislosti od investičného horizontu a rizikového profilu klienta je možné nastaviť optimálne portfólio. Je možné si vybrať konkrétny podielový fond a investovať priamo do neho, alebo si vybrať jednu z mnohých kombinácií a investičných stratégií, ktoré investičné spoločnosti ponúkajú. Na Slovensku pôsobí niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú investovanie do podielových fondov. Niektoré z nich ponúkajú len konkrétne investičné stratégie a niektoré priamo stovky konkrétnych podielových fondov z celého sveta.

  • Priame obchodovanie na burze alebo OTC trhoch

Obchodovanie na svetových finančných trhoch priamo cez domácu alebo zahraničnú brokerskú spoločnosť. Nevhodné pre investorov, ktorí dobre nerozumejú rizikám pri takomto type obchodovania.  K začatiu obchodovania je nutná aspoň základná znalosť finančných trhov. Odporúča sa neriskovať kapitál, ktorí si nemôžete dovoliť stratiť. Výhodou sú nízke poplatky, ktoré vlastne predstavujú len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou na trhu.

Všetky formy investovania majú svoje výhody a nevýhody. Všetky skrývajú menšie či väčšie poplatky. Práve poplatky sú väčšinou tým, čo rozhoduje o výhodnosti alebo nevýhodnosti investície. Čím je na trhu viac produktov, tak tým je ťažšie sa vo všetkom orientovať. Vo výbere môže pomôcť nezávislý finančný sprostredkovateľ alebo finančný poradca. V prípade záujmu o ďalšie informácie, ktoré sa týkajú možností investovania, ma neváhajte kontaktovať.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 1 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.