Automatické obchodné systémy

systemy

Všetci, ktorí niekedy skúsili obchodovanie na burze mi určite dajú za pravdu, že spôsobov, ako obchodovať, je veľmi veľa. V nasledujúcich riadkoch predstavím jednu možností, ktorú využíva čoraz viac obchodníkov – obchodovanie pomocou automatických obchodných systémov – AOS.

Ako fungujú automatické obchodné systémy?

Automatické obchodné systémy fungujú na základe vopred naprogramovaných parametrov a otvárajú a uzatvárajú obchodné pozície automaticky. To znamená, že obchodník len vo svojej obchodnej platforme spustí konkrétnu obchodnú stratégiu a už sa o nič viac nemusí starať. Systém neustále beží na virtuálnom serveri (VPS), ktorý má väčšina brokerov v ponuke. Oproti klasickému obchodovaniu, pri ktorom trader manuálne zadáva objednávky a sám rozhoduje o pozíciách, je obchodovanie pomocou automatických obchodných systémov odlišné v niekoľkých zásadných aspektoch.

Hlavným rozdielom je absolútna nezávislosť od psychiky tradera. Otvorene musím povedať, že práve tento fakt je pre väčšinu obchodníkov kľúčový, pretože práve psychika zohráva pri tradingu najväčšiu úlohu. Výhodou obchodovania AOS je úplné dodržiavanie systému, ktorý bol vopred naprogramovaný. Samozrejme, obchodník má kontrolu nad systémom, ale len v tom zmysle, že ho môže vypnúť a zapnúť. Stav účtu a aktuálne otvorené pozície sú prístupné po prihlásení od obchodnej platformy, takže obchodník má vždy prehľad o aktuálnych obchodných pozíciách.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pri využívaní automatických obchodných systémov býva spravidla aj lepšia kontrola money-managementu. AOS má už vopred naprogramované veľkosti obchodných pozícií, ktoré dodrží za každých okolností. Pri manuálnom obchodovaní aj dodržiavanie money-managementu býva niekedy veľký problém. Viac o rizikách pri využívaní AOS systémov sa dozviete v tomto článku.

Hlavným problémom pri automatických systémoch je samotné vytvorenie takého systému. Ak sa jedná o systém, ktorý vstupuje do pozície na základe napríklad jedného technického indikátora, vytvorenie automatického systému nie je problém. Avšak, ak sa jedná už o kombináciu viacerých indikátorov, prípadne grafických formácií, vytvorenie nie je také jednoduché. Bez dostatočných programátorských zručností je jedinou možnosťou pre obchodníka, nechať si naprogramovať systém prostredníctvom externej firmy.

Je jasné, že obchodovanie pomocou automatických obchodných systémov nie je veľmi zložité. Práve z tohto dôvodu ponúka čoraz viac brokerov konkrétne systémy, ktoré si môžu ich klienti bezplatne stiahnuť a obchodovať pomocou nich. Obchodovanie AOS je teda prístupné pre naozaj širokú verejnosť a v podstate každý má možnosť si takéto obchodovanie vyskúšať. Či sú však všetky ponuky naozaj také výhodné, ako sa zdajú, sa dozviete v ďalšom článku.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 1 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.