Prečo skúsiť podnikať

skúsiť podnikať

Niečo čo naozaj nemám rád sú motivačné články. Načo potrebuje človek niekoho iného aby ho motivoval? Nie je predsa najväčšou motiváciou, keď si sám človek určí cieľ a ide za ním? Myslím si, že to je oveľa silnejšia motivácia, ako si ráno pred zrkadlom opakovať, aká alebo aký som najlepšia alebo najlepší. Aj keď nasledujúce riadky budú možno vyzerať práve trochu motivačne, aj tak by som ich rád venoval vysvetleniu, prečo sa z môjho pohľadu oplatí podnikať, alebo to prinajmenšom aspoň vyskúšať.

Alternatíva klasického zamestnania

Začnem z pohľadu klasického zamestnanca. Aj keď verím, že existuje veľa ľudí, ktorých klasická práca vo svojom zamestnaní baví a robia ju radi, aj tak si myslím, že väčšina ľudí chodí do práce jednoducho preto lebo musia, nie je tam nijaká radosť z vykonanej práce alebo podobne. Pritom dôvodom nemusí vôbec byť samotná činnosť ale mnohokrát sú to iné okolnosti, ako kolektív, nadriadení, platové ohodnotenie a podobne. Práca sama o sebe môže byť fajn, ale práve vďaka iným faktorom sa celkový dobrý pocit vytráca. V takomto prípade by som určite uvažoval o osamostatnení sa a porozmýšľal by som, ako by som rovnakú činnosť vedel robiť lepšie. Netreba hneď dávať výpoveď, ale skúsiť chvíľu robiť popri zamestnaní (ak to povaha danej činnosti dovoľuje). Aspoň takto človek zistí, či je klasické zamestnanie to pravé alebo nie. V tejto situácii by som ale rád doplnil, že by určite nebolo dobré vrhať sa do niečoho, čo nie je jasné ako dopadne (aj keď pri podnikaní človek nikdy nevie). Je potrebné urobiť si kvalitný podnikateľský plán a až potom uvažovať nad jeho realizáciou. Predsa len istota zamestnania a stáleho platu je niekedy tá lepšia možnosť.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Využite to, v čom ste dobrí

Ďalším dôvodom prečo vyskúšať podnikanie je podľa mňa, vyskúšať si ten pocit, keď človek vie niečo dobre robiť, je v tom doma a skúsiť na tom aj niečo zarobiť. Každý z nás je šikovný v niečom inom. Niekto je šikovný v remeselných prácach, iný má umelecký talent alebo vie niečo vyrábať prípadne poskytnúť službu rôzneho druhu. Potom už len ostáva porozmýšľať, akým spôsobom by sa dalo na tom zarobiť a kto by o daný produkt alebo službu mohol mať záujem. Mnohí budú namietať, že nenájdu žiadnych klientov, nebudú sa vedieť predať, konkurencia je príliš veľká alebo len nevedia ako začať. Ja na to hovorím, že áno, všetko z toho môže byť pravda, alebo prečo to aj tak neskúsiť? Veľa činností sa dá začať robiť v „malom“ (napríklad podnikanie formou affiliate marketingu), takže aj riziko, ktoré každý podnikateľ podstupuje by nebolo likvidačné.

 

OK, začať sa dá aj pomaly a jednoducho, ale povedzme si pravdu. Podnikanie sa robí pre peniaze a pravdepodobne to bude motivácia pre väčšinu z nás. Áno, úspešný podnikateľ zarobí niekoľkonásobne viac ako je priemerný plat. Ale musí byť proste úspešný. Musí byť lepší ako konkurencia. Musí sa niečím odlíšiť. Musí dávať vyššiu pridanú hodnotu svojim výrobkom alebo službám ako ostatní. Zámerne tu neuvádzam situácie, keď tú ,,najúspešnejší“ sú vlastne tí najväčší podvodníci a zlodeji. Áno aj takí sú a nie je ich málo. Ale verím, že existujú sektory, v ktorých sa dá podnikať poctivo a skutočne záleží najmä na kvalite vlastnej práce. Práve podnikatelia, ktorí sa presadili vlastnými silami sú pre mňa najväčšou inšpiráciou, aj keď práve takých je vidieť možno menej. Dá sa od nich veľa naučiť a zobrať si určite veľa cenných informácií, ktoré sa môžu hodiť aj pre vaše vlastné podnikanie.

Na záver ešte jedna (podľa mňa veľmi dobrá) myšlienka. Nerozmýšľajme, ako sa niečo nedá, ale ako sa to dá. Jasné, na Slovensku máme pomerne zlé podnikateľské prostredie, kúpyschopný dopyt je slabý, konkurencia je už pomerne veľká skoro vo všetkom. Toto všetko je pravda. Ale skúsme sa skôr zamyslieť spôsobom: Čo viem robiť? Viem to robiť najlepšie? Ak nie, dokážem sa zlepšiť? Myslím si, že ak človek dokáže niečo robiť skutočne kvalitne, trh si skôr či neskôr nájde a potom už aj ostatné problematické veci sa budú zvládať oveľa ľahšie.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 1 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.