Peniaze na začiatok podnikania

peniaze

Pre úspech v podnikaní je potrebných mnoho vecí. Jednou z najdôležitejších je kapitál na rozbehnutie podnikania a realizovanie podnikateľského plánu. Mnohé nádejné podnikateľské plány stroskotajú práve na tom, že na ich realizovanie nemajú začínajúci podnikatelia dostatok kapitálu. Ciest ako získať peniaze je niekoľko a každá má svoje výhody a nevýhody. V ďalšom texte vám predstavím niektoré z nich, ktoré sú podľa mňa najvhodnejšie.

 

Vlastné peniaze

Áno je to tak. Vlastné peniaze sú jednoznačne najlepším zdrojom kapitálu na začiatok podnikania (nehovorím, že je tomu tak, ak je podnik už dlhodobo úspešný). V začiatkoch podnikania sú riziká, že to skončí neúspechom veľké. Ak riskujete iba vlastné peniaze, nemusíte sa aspoň obávať, že sa zadĺžite a neúspech v podnikaní vás bude prenasledovať ešte dlho potom. Ideálne je teda si dostatok peňazí našetriť ešte pred začiatkom podnikania, prípadne druhou možnosťou je pustiť sa do niečoho, kde nie sú veľké počiatočné náklady (internetové podnikanie, rôzne druhy služieb).

 

Rodina a priatelia

Ak si už požičať, tak od najbližších. Prísť s požiadavkou o pôžičku k členom rodiny alebo priateľom nemusí však byť zrovna jednoduché. Treba sa pripraviť, že sa stretnete s nepochopením a nedôverou. Avšak, ak svojmu podnikateľskému plánu veríte, nebude problém presvedčiť vašich najbližších. Výhodou je, že ak si požičiate od rodiny alebo známych, pravdepodobne vás nebudú ťažiť náklady ešte aj v podobe úrokov z pôžičky. Určite si však dobre dohodnite (aspoň ústne) podmienky, aby sa nestalo, že sa kvôli neúspechu rozhádate s celou rodinou.

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Príspevok na podnikanie od štátu

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny stále ponúkajú možnosť čerpania príspevku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti. Nevýhodou tohto príspevku je, že čerpať ho môže len osoba, ktorá je aspoň 3 mesiace evidovaná na úrade práce. Ak čerpáte tento príspevok, tak podnikateľskú činnosť, na ktorú bol príspevok určený, musíte vykonávať najmenej tri roky. Ak teda váš podnikateľský zámer skončí neúspechom, príspevok musíte vrátiť. Priemerná výška príspevku je v roku 2015 3 398,88 eur. Osobne túto možnosť považujem za dobrú a keď štát takúto pomoc ponúka, tak prečo je nevyužiť.

 

Investor

Získanie kapitálu na rozbeh podnikania od investora sa stáva čoraz populárnejšou metódou. Na internete sa dá nájsť už dostatok možností, ako sa spojiť s potenciálnym investorom. Treba sa však pripraviť, že potenciálny investor neposkytne peniaze len tak. Budete musieť mať naozaj výnimočný podnikateľský nápad spolu s naozaj reálnym postupom, ako ho chcete realizovať. Ak investora presvedčíte a nápad ho zaujme, pravdepodobne vám poskytne dostatok peňazí na rozbeh a hlavne na reklamu, ktorá je v začiatkoch veľmi dôležitá. Výmenou za to sa však budete pravdepodobne musieť vzdať časti svojej účasti na majetku spoločnosti a teda aj na budúcich ziskoch a takisto na sto percentnej kontrole. Výhodou je, že ak podnikanie nevyjde, tak straty nebudete musieť niesť úplne sám.

 

 

Úver od banky

Túto možnosť zámerne uvádzam ako poslednú nie ani tak preto, že by bola zlá, ale skôr preto, lebo pre začínajúcich podnikateľov je skoro nereálna. Pokiaľ za sebou nemáte nejakú podnikateľskú históriu, banka vám úver na podnikanie neposkytne. V takomto prípade je možnosť požiadať napríklad o bezúčelový úver, ale v tomto prípade je už nutnosť ručenia. A založiť majetok, ktorým by mohol začínajúci podnikateľ ručiť, môže byť takisto problém. Ideálnym spôsobom je rozbehnúť podnikanie s vlastným kapitálom a po nejakom čase, ak bude podnikanie prosperovať, požiadať banku o podnikateľský úver. Banka, ak bude vidieť, že podnikanie je úspešné a prináša očakávané zisky, ochotne poskytne úver. V tomto prípade, si už vy budete môcť vyberať, ktorá z bánk vám poskytne najvýhodnejšie podmienky.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 1 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.