Investovanie do dlhopisov

dlhopisy

Dlhopisy sú jedným zo základných investičných nástrojov a patria medzi nástroje vhodné na investovanie v horizonte niekoľkých rokov. Obecne sú označované ako bezpečné nástroje s minimálnym rizikom. Sú dlhopisy naozaj také bezrizikové a bezpečné, ako sa tomu na prvý pohľad zdá? Akým spôsobom môže bežný človek investovať do dlhopisov? Pre koho sú dlhopisy vhodné?

Dlhopisy by mali byť bezpečným prístavom

Dlhopisy sú vydávané emitentom za účelom získania kapitálu. Rizikom pri dlhopisoch je vždy najmä riziko dlžníka – to znamená, či dlžník vypožičanú sumu vráti naspäť. Toto riziko sa vzťahuje na akýkoľvek dlhopis, či už je vydaný štátom, veľkou korporáciou alebo malou firmou. Dlhopisy teda určite nie sú bezrizikové a v závislosti od toho, kto ich vydáva sa ich riziko zvyšuje. Najbezpečnejšie sú štandardne štátmi vydané dlhopisy, avšak ani v tomto prípade riziko nie je nulové, ako sme sa presvedčili v prípade Grécka a v minulosti aj iných krajín.

Riziko bankrotu dlžníka existuje vždy a vtedy dochádza k veľkým stratám investorov, ktorí držali dlhopisy skrachovaného emitenta. Straty nie sú absolútne, to znamená, že neprídete o celú investíciu ale aj tak sa bude strata pohybovať v desiatkach percent.

Za malé riziko málo muziky

Za nízke riziko, nízky výnos. Tento priamoúmerný vzťah platí v celom svete investovania. Zjednodušene sa dá povedať, že akú výšku rizika ste ochotní akceptovať, taký vysoký výnos môžete očakávať. Pri dlhopisoch sa zvyčajne bavíme o riziku v jednotkách percent, takže s výnosom nad 10 % nemôžete počítať ani pri rizikovejších dlhopisoch. Pri najbezpečnejších dlhopisoch, ktoré sú zvyčajne v portfóliách investorov, sa však bavíme o výnosoch do 2 percent ročne. Je potrebné pripomenúť, že sa nachádzame v období mimoriadne nízkych úrokových sadzieb, čo sa priamo podieľa na výnosnosti dlhopisov, ale toto obdobie tak skoro pravdepodobne neskončí, takže výnosy budú aj v budúcnosti veľmi nízke.

Ako investovať do dlhopisov

Pre bežného investora je najoptimálnejšou možnosťou investovať do dlhopisov prostredníctvom podielových fondov. Pri tejto forme investovania sa rapídne znižujú poplatky za nákup a predaj dlhopisov. Podielové fondy agregujú veľké množstvo investorov a tieto poplatky sa rozdeľujú medzi všetkých podielnikov. Existuje veľké množstvo podielových fondov, ktoré ponúkajú široké spektrum dlhopisov, takže je si z čoho vyberať.

Okrem toho, niektoré (najmä štátne) dlhopisy sú predávané len vo veľkých objemoch, ktoré by si bežný investor nemohol dovoliť. Preto sú ponúkané práve cez podielové fondy.

Ak sa však bavíme o dlhopisoch, ktoré emitujú menšie spoločnosti za účelom získania kapitálu, tam je možné zakúpiť dlhopisy aj priamo. Poplatky sa odlišujú v závislosti od konkrétneho sprostredkovateľa predaja. V tomto prípade však obzvlášť platí dobre si preveriť emitenta a predovšetkým nestaviť všetky peniaze na jednu spoločnosť.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sporenie na dôchodok cez dlhopisy

Ak niekto ponúkne mladému človekovi sporenie na dôchodok prostredníctvom investovania do dlhopisov, niečo nie je v poriadku. V prípade dlhodobého investičného horizontu v desiatkach rokov je potrebné zvoliť rizikovejšiu investíciu s vyšším potenciálnym výnosom. Vyššie riziko straty je kompenzované práve dlhším časovým horizontom. Dlhopisy by sa mali objaviť v portfóliu sporiteľa na dôchodok až pred blížiacim sa ukončením sporenia, kde by prípadné veľké straty už nestihli byť vymazané v ďalších rokoch.

Samozrejme, že dlhopisy majú svoje miesto aj pri sporení na dôchodok. Nie je však správne pripraviť sa o potenciálne niekoľkonásobne vyššie zhodnotenie tým, že celých 40 rokov bude sporiteľ v portfóliu držať štátne dlhopisy s výnosom okolo jedného percenta ročne. Takým spôsobom sa na dôchodok nesporí.

Zhrnutie na záver

Ak hľadáte bezpečný nástroj na uloženie prostriedkov, vyberte si dlhopisy. Aj keď riziko bankrotu existuje vždy, štatisticky je veľmi nízke. Pri výbere konkrétneho investičného nástroja odporúčam využiť služieb spoľahlivého finančného sprostredkovateľa, ktorý by mal poznať kvalitné podielové fondy, ktoré ponúkajú investovanie do dlhopisov pri nízkych poplatkoch. Podielových fondov, ktoré ponúkajú investovanie do dlhopisov je veľmi veľa a sú veľmi podobné, takže pri výbere sa vždy riaďte výškou poplatkov za investovanie.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 4 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.