Možnosti na dofinancovanie hypotéky

dofinancovanie hypotéky

V prípade riešenia otázky bývania sa najčastejšie skloňuje slovo hypotéka. Hypotekárny úver je naozaj najčastejšou voľbou pri riešení tejto otázky a vzhľadom k podmienkam, ktoré banky na trhu poskytujú, je to s výnimkou vlastných zdrojov, najlepší spôsob ako si zabezpečiť bývanie. Čo však v prípade, že výška hypotéky nie je dostatočná na kompletné prefinancovanie kúpy nehnuteľnosti? Určite je dobré poznať aj ďalšie možnosti na dofinancovanie hypotéky, ktoré môžu v takom prípade pomôcť.

Založenie druhej nehnuteľnosti

V prípade, že hypotéka na kupovanú nehnuteľnosť nepokryje celú sumu, napríklad v prípade nižšieho LTV (pomer výšky úveru k cene zakladanej nehnuteľnosti), je možné založiť ďalšiu nehnuteľnosť a čerpať tak vyššiu hypotéku. Háčikom samozrejme je, či klient má možnosť založiť aj nejakú inú nehnuteľnosť. Táto alternatíva je často využívaná aj v prípade hypotéky na stavbu rodinného domu, kde pravidlá postupného čerpania často krát neumožnia klientovi postaviť celý dom na jeden úver (ak nemá vlastné zdroje). V tomto prípade sa založí aj iná nehnuteľnosť a po dokončení stavby sa presunie záložné právo zo založenej nehnuteľnosti na už novo postavený rodinný dom. Viac informácií o hypotéke na výstavbu rodinného domu nájdete v tomto článku.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Stavebný úver alebo medziúver zo stavebnej sporiteľne

Stavebný úver je dobrou možnosťou na dofinancovanie hypotéky v prípade, ak klient už má nasporenú nejakú sumu na svojom stavebnom sporení. Štandardne sa stavebný úver dá zobrať v prípade nasporenia aspoň 50 % z cieľovej sumy stavebného sporenia a dĺžky sporenia aspoň dva roky. V prípade, že klient spĺňa podmienky na čerpanie stavebného úveru, môže ísť o dobrú a nie príliš drahú pomoc na dofinancovanie hypotekárneho úveru.

V prípade medziúveru od stavebnej sporiteľne je výhodnosť už značne diskutabilná. Na získanie medziúveru nie je potrebné prakticky splniť žiadnu podmienku dĺžky sporenia a výšky nasporenej sumy, avšak úrokové sadzby sú už pomerne vysoké. V tomto prípade je určite vhodné porovnať si ponuky spotrebných úverov od bánk.

Spotrebný úver na dofinancovanie hypotéky

Spotrebný úver je najčastejším spôsobom dofinancovania hypotéky. Nie každý klient dostane totiž od banky 100 percent z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a postupom času bude takýchto klientov čoraz menej. Spotrebné úvery sú samozrejme drahšie ako hypotekárne úvery, keďže pri nich nie je potrebné žiadne zabezpečenie majetkom a takisto nie je potrebné dokladovať účel použitia. Splátka spotrebného úveru samozrejme zvýši celkové náklady na bývanie a preto je dobré vybrať najvýhodnejší spotrebný úver. Určite je vhodné zistiť si ponuky aj iných bánk, pretože spotrebný úver môže byť výhodnejší v inej banke, ako v tej, v ktorej klient čerpá hypotekárny úver. Prečítajte si aj náš návod, ako vybaviť spotrebný úver.

Vlastné zdroje

Aj keď je možnosť vlastných zdrojov v tomto článku uvedená ako posledná, aj tak sa jedná o jednoznačne najlepšiu variantu na dofinancovanie hypotéky. Ideálny spôsob je teda našetriť si určitý objem finančných prostriedkov pred podaním žiadosti o hypotéku. Okrem toho, že sa splácanie všetkých záväzkov nebude zbytočne predražovať, je takisto pravdepodobné, že čím nižší úver v pomere k hodnote zakladanej nehnuteľnosti budete žiadať, tým výhodnejšiu úrokovú sadzbu na hypotéke dostanete. Optimálnou možnosťou je teda, už pár rokov pred plánovaním riešením otázky bývania, odkladať si každý mesiac aspoň malú sumu, ktorá sa pri vybavovaní hypotéky bude mimoriadne hodiť.

V závislosti od konkrétneho úverového prípadu sa výhodnosť jednotlivých variant môže líšiť. Pre jedného klienta nemusí byť výhodné to isté, čo pre druhého. Najlepšou možnosťou je tak spoľahnúť sa na správneho finančného sprostredkovateľa.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
5 based on 2 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.