Ako sa zbaviť dlhov? Tu je pár tipov

dlhov

Ako sa dostať z dlhov? Ak by ste chceli počuť jednoduché riešenie, tak asi vás sklamem. Jednoduché riešenie problémov s dlhmi neexistuje. Ak máte problém s dlhmi a nezvládate splácať splátky úverov a pôžičiek, je potrebné nastúpiť na dlhú cestu ozdravného finančného procesu. Našťastie existuje pár tipov, ktoré vám na nej môžu pomôcť.

Mám dlhy a neviem ako ďalej

V poriadku, máte nejaké úvery a pôžičky na krku a nezvládate ich splácať. Takých prípadov je veľa a dá sa s tým veľa urobiť. Prvým krokom je zistiť si, celkovú výšku vašich zatiaľ nesplatených záväzkov. Dôležité sú výšky zostatkov istiny a takisto výška úrokov, ktoré by ste mali platiť. V takomto zozname je potrebné spísať všetko: hypotekárne úvery, spotrebné úvery, pôžičky, kreditné karty, leasingy a podobne. Keď už viete na čom ste, môžete hľadať spôsoby, čo s nimi ďalej.

Refinancovanie úverov môže pomôcť

Refinancovanie úverov a pôžičiek je hlavným spôsobom, akým môžete ušetriť na mesačných splátkach a zbaviť sa tým aspoň z časti bremena dlhov. Refinancovanie je známe aj ako prenesenie úveru do inej banky. Refinancovať úver sa oplatí samozrejme len v prípade, že nová banka vám ponúkne lepšie podmienky, prostredníctvom ktorých vám zníži aktuálnu splátku.

Dajte si však pozor, ak vám nejaká banka ponúka nižšiu splátku, za cenu zvýšenia dĺžky splatnosti úveru. Samozrejme, je to jedno z riešení problémov s dlhmi, ale v žiadnom prípade tak nerobte, ak by sa vám tým zvýšil úrok prípadne iné poplatky. Problematika refinancovania nie je jednoduchá a je potrebné počítať s mnohými premennými. Prečítajte si viac o výhodách refinancovania úverov.

Refinancujte vtedy, keď sa vám to oplatí. Ušetrená suma sa dá presne vypočítať. Vždy žiadajte o presný prepočet vrátane všetkých poplatkov.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Konsolidácia úverov

Konsolidácia úverov znamená ,,zabalenie“ viacerých úverov prípadne pôžičiek do jedného. Jeden úver má zvyčajne lepšie parametre, ako viacero menších. Aj v tomto prípade sa samozrejme dá všetko presne spočítať. V prípade konsolidovania úverov využite ponuky bánk, ktoré ponúkajú akcie na tieto bankové produkty. Na slovenskom trhu sú banky, ktoré sa profilujú na tento segment a teda vedia ponúknuť zaujímavejšie podmienky, ako niektoré konkurenčné banky.

Finančný poradca vám môže pomôcť

Pri problémoch s dlhmi môže veľmi výrazne pomôcť dobrý finančný sprostredkovateľ. Okrem toho, že vám vie vybaviť nový výhodnejší úver, vie takisto presne prepočítať, koľko dokážete ušetriť. Dávajte si však pozor na nekompetentných a nespoľahlivých ľudí z tejto brandže, ktorí vám môžu niekedy veľmi nepríjemne uškodiť. Pár viet o spolupráci s externým finančným sprostredkovateľom sa dozviete v tomto článku.

Tipy pre riešenie otázky, ako sa dostať z dlhov:

  • zistite si celkovú výšku vašich záväzkov
  • informujte sa na možnosť refinancovania a konsolidácie úverov a pôžičiek
  • o problémoch so splácaním komunikujte s vašou bankou
  • dávajte si pozor na úverový register, do ktorého sa dostanete už pri jednej zameškanej splátke
  • uskromnite sa vo svojich výdavkoch, snažte sa eliminovať zbytočné výdavky

 

Aj keď sa to nezdá, najdôležitejší je posledný bod (vyznačený tmavou farbou). Je to naozaj tak. Ak niekto nemá dostatočné príjmy, nemal by sa vôbec zadlžovať. Samozrejme existujú výnimky, avšak vo väčšine prípadov ide naozaj o zbytočné problémy s dlhmi, ktoré si ľudia zapríčinili sami.

Zhodnotenie
Hodnotenie užívateľov
2.5 based on 3 votes
URL

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.