Začiatok roka v znamení veľkej nervozity

ropa

Začiatok roka je zatiaľ ako zo zlého filmu. Zdá sa, že padá všetko, čo má na pokles aspoň malý dôvod. Panika zatiaľ na trhoch nie je, no ak to bude takto pokračovať ďalej, môže prísť aj k nej.

Tak ako sme rok ukončili, tak začína aj ten nový. Ropa si statočne dláždi cestu k čoraz nižším a nižším cenám. Americká ropa WTI sa aktuálne drží na úrovni 34 USD za barel. Na tejto cene sa nachádza dôležitý support z novembra 2009. Ak bude táto línia prelomená, nič už nebude brániť rope pozrieť sa pod 30 USD za barel. A to sa už môžu začať diať veľké veci.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Padajúca ropa je problém

Klesajúca cena ropy samozrejme podkopáva aj hodnotu komoditných mien, akými sú austrálsky, novozélandský či kanadský dolár. Predovšetkým austrálsky dolár veľmi citlivo reaguje na aktuálny pokles ropy a v posledných dňoch poklesol už o 3 percentá. Podobný vývoj je však možné sledovať aj na menách rozvíjajúcich sa štátov, ktorých hlavné príjmy plynú z predaja komodít.

Na druhej strane sa podľa očakávania ocitol japonský jen, ktorý už tradične symbolizuje bezpečný prístav pri turbulenciách na menových trhoch. Naprieč všetkými menovými pármi jen posilňuje a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by tomu mohol byť rýchly koniec. Pokiaľ bude na trhoch panovať takáto risk-off nálada, tak jenu sa bude dariť aj naďalej.

Hlavným spúšťačom súčasnej nálady na trhoch nie je nik iný, ako Čína. Čínsky akciový trh sa totiž po minulom víkend prepadol a sťahuje so sebou všetko, čo má s Čínou akýkoľvek súvis. V prvom rade komodity, nasledované komoditnými menami, pričom pokles akcií v Číne má dopad aj na akciové trhy v ďalších častiach sveta.

Akciové trhy v USA ašpirovali na najhorší začiatok roka v celej svojej histórii. Pokles zatiaľ nebol zastavený a včerajšie uzavretie indexu S&P 500 pod okrúhlou úrovňou 2000 bodov nesignalizuje, že by mal nastať nejaký obrat. Pokles cien akcií znamená takisto útek investorov k bezpečnejším nástrojom – dlhopisom a americkému doláru.

Padajúce akcie, padajúca ropa, nervozita na menových trhoch. Ak bude celý rok taký nervózny ako jeho začiatok, máme sa určite na čo tešiť.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.