Veľká Británia opúšťa potápajúcu sa loď

brexit

Dnes ráno sme sa zobudili do novej Európy. Voliči Veľkej Británie vo včerajšom referende odhlasovali vystúpenie krajiny z Európskej únie. Odchod z EÚ si odhlasovalo 52 percent voličov, pričom účasť na referende presiahla 70 percent. Ide tak o tesný výsledok, ktorý takmer nikto nečakal.

Na trhoch zavládla panika

Predreferendové prieskumy signalizovali, že Veľká Británia v EÚ ostane. Dokonca aj kurzy v stávkových kanceláriách favorizovali zotrvanie. Analytici sa v tomto prípade mýlili. Keďže išlo o veľmi nečakaný výsledok, aj spôsob, akým zareagovala britská libra bol doslova brutálny. Kurz libry sa voči doláru prepadol v priebehu niekoľkých hodín o 8 percent, čo predstavovalo najvyšší jednodňový pokles v histórii obchodovania. Kurz sa v priebehu dnešného dňa ustálil na hladine 1,37 GBP/USD, no stále panuje zvýšená neistota ohľadom ďalšieho poklesu. Libra so sebou stiahla nadol aj ďalšie obchodované tituly. Euro sa prepadlo o 3 percentá. Európske akciové indexy zaznamenali takisto mimoriadne straty.

GBP/USD

Veľmi zaujímavo reagovali francúzske a nemecké akciové indexy, ktoré zaznamenali najvyššie prepady spomedzi európskych akciových indexov. Žeby trh zhodnotil, že najhoršie dôsledky Brexitu budú plynúť práve najväčším európskym krajinám?

Ak sa pozrieme bližšie na výsledky britského referenda, zistíme značné rozdiely medzi charakteristikou voličov. Kým rozhodnutie o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ podporovali najmä mladší voliči, rozhodnutie o vystúpení podporili hlavne skôr narodení voliči. Podobné rozdiely sú badateľné aj v geografickom pohľade. Vystúpenie z EÚ podporili hlavne voliči z anglickej časti Spojeného kráľovstva. Škótsko a Severné Írsko hlasovali za zotrvanie. Aj v tomto sa prejavila nesúrodosť obyvateľov Veľkej Británie, ktorá môže prerásť aj do väčších problémov. Referendum o nezávislosti Škótska sme tu už mali, ale môžu prísť ďalšie.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Aké bude pokračovanie Veľkej Británie?

Politicky skončil súčasný premiér David Cameron, ktorý rezignoval hneď po vyhlásení oficiálnych výsledkov. David Cameron zvolal referendum ako odpoveď na silnejúce politické tlaky v jeho vlastnej strane a aj ako odpoveď protieurópskym stranám. Voliči ho však v referende nepodržali a tak nastal čas na odchod. Na jeho miesto pravdepodobne nastúpi bývalý starosta Londýna, Boris Johnson. Spolu s Borisom Johnsonom získal obrovské politické body aj hlavný predstaviteľ euroskepticizmu vo Veľkej Británii, známy Nigel Farage.

Predstavitelia EÚ sa vyjadrili, že rokovania o vystúpení by sa mali začať čo najskôr. Rovnakého názoru je aj Veľká Británia. Čakajú nás naozaj zaujímavé mesiace, v ktorých zistíme, ako je vlastne Európska únia ešte súdržná a či už to naozaj nie je len taká potápajúca sa loď. Ako sa hovorí, z potápajúcej lodi sa zachránia tí, ktorí vystúpia ako prví.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.