Ropa alebo akcie. Čo z toho je na tom horšie?

akcie

Centrálne banky a ich hlavní aktéri sú v roku 2016 zatiaľ v úzadí. Hlavným motorom trhov sú akcie a ropa. Obe zatiaľ statočne klesajú, ale čo z toho je na tom v skutočnosti horšie?

Ropa je jednoznačne zatiaľ témou číslo jeden. Tá sa prepadla od začiatku roka o 8 dolárov a krátko dosiahla úroveň pod 30 dolárov za barel. Tam sa cena na chvíľu odrazila smerom nahor a už to vyzeralo, že príde aspoň ku krátkodobému zotaveniu. Rope by to po siedmych dňoch strát určite prospelo. Okrúhla psychologická úroveň 30 dolárov za barel by mohla pre obchodníkov znamenať impulz na nákup avšak dopyt po rope stále neprichádza. Dokonca ani včera po vyhlásení stavu zásob ropy, ktoré poklesli oproti očakávaniam.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Najbližšia dôležitá úroveň sa nachádza na cene približne 24,50 dolárov za barel. Pozrieme sa až tam? Prípadne dokonca ešte nižšie? Táto otázka začína čoraz viac rezonovať aj medzi ľuďmi, čo sa inak do kontaktu s trhmi ani nedostane. Práve toto by mohol byť signál na zmenu trendu a na to, že je najvyšší čas, aby sa ropa už odrazila smerom hore.

Včera sa dokonca objavila správa od námestníka ruského ministra financií Maxima Oreškina, ktorý povedal, že prípadné ďalšie zníženie ceny ropy už môže reálne viesť k zatvoreniu niektorých ropných spoločností v Rusku. K ničomu takému však zatiaľ nedošlo. Trhy možno naozaj očakávajú, že musí prísť k niečomu naozaj väčšiemu, čo by opäť zdvihlo ceny ropy.

Na pohyb ropy reagujú najmä komoditné meny. Kanadský dolár sa v páre s americkým dolárom stále viac a viac prepadá na čoraz nižšie niekoľkoročné minimá. Podobne klesá aj austrálsky dolár, ktorý však aktuálne lepšie reaguje na občasné krátkodobé posilnenie ceny ropy. Aktuálne sa pár AUD/USD blíži k dôležitej technickej hladine, ktorej prelomenie môže znamenať prudký pokles smerom nižšie.

Pri pohľade na akciové trhy nevidíme taký jasný klesajúci trend ako pri rope. To však vôbec nemusí znamenať, že sú na tom akcie lepšie. Prikláňam sa skôr k názoru, že to bude naopak. Kým ropa by sa mohla najbližšie dni spamätať, hlavný akciový index S&P 500 celkom jednoznačne smeruje k minimám z augusta 2015. Otázkou je, či táto línia bude dostatočne silná na to, aby vydržala nápor medveďov a investorov, ktorí pomaly začnú opúšťať svoje investície v akciách. Hranica by mala byť atakovaná v najbližších dňoch a potom sa uvidí, ako to s akciami skutočne vyzerá.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.