Referendum, ktoré rozhodne o všetkom

grexit

Gréci majú, zdá sa, celkom sebadeštrukčné sklony. Podľa očakávania došlo v situácii okolo Grécka cez víkend k výraznému posunu. Ten posun je však pomerne prekvapujúci, priam až šokujúci!

Grécka vláda na čele s premiérom Tsiprasom odmietla ponuku veriteľov a oznámila konanie referenda, ktoré v podstate odpovie na to, či grécki občania chcú prijať úsporné opatrenia navrhnuté zo strany veriteľov a zostať naďalej v eurozóne, alebo neprijať úsporné opatrenia a zbankrotovať. Bankrot bude pravdepodobne znamenať odchod z eurozóny a návrat k drachme. Otázkou tak teraz je, či si vôbec grécki občania uvedomujú, do akého veľkého rizika sa môžu dostať.  

Grécko vie, že situácia je vážna

Grécka vláda urobila rozhodnutie, ktoré sa dá chápať rôzne. Z môjho pohľadu, je zrejmé, že grécka vláda už pochopila, že škrty sú nevyhnutné. Avšak v predvolebných sľuboch jasne deklarovala, že si nenechá diktovať nič Európskou úniou. Referendum je tak akýmsi zbavením zodpovednosti za nepopulárne rozhodnutie. Samozrejme, referendum je najdemokratickejšia možnosť voľby, akú súčasný politický systém poskytuje. Z hľadiska demokratickosti ide určite o správny krok, za ktorým však hneď musí nasledovať otázka, či je správne nechať tak kľúčové a bezprecedentné rozhodnutie na bežných občanov. Už o týždeň sa tak bude rozhodovať medzi dvoma možnosťami.

Prijať drastické úsporné opatrenia a zotrvanie v eurozóne je voľba, ktorá je jasná a neskrýva v sebe toľko otáznikov. Ak si Gréci odhlasujú škrty v platoch, dôchodkoch a odsúhlasia zvýšenie daní, tak ostanú v eurozóne. Dlh by mali veľmi pomaly a postupne znižovať. Správnymi ekonomickými reformami by teoreticky mohli nastúpiť cestu k väčšej prosperite. Faktom je, že Gréci stále žijú nad svoje možnosti. Týmto štýlom fungovali niekoľko desaťročí iba vďaka neustálemu zadlžovaniu sa.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Druhá možnosť je oveľa záhadnejšia. Ani ekonómovia sa nezhodujú na tom, čo by prípadný bankrot pre Grécko znamenal. Môžeme tak len špekulovať. Ak by Grécko zbankrotovalo, pravdepodobne by to znamenalo, že by aj opustilo eurozónu a tým pádom by sa muselo vrátiť k drachme. Samotný bankrot nie je dôvodom na automatické opustenie eurozóny, ale takýto scenár je určite najpravdepodobnejší. Návratom k drachme by Gréci prišli o časť svojich úspor, keďže kurz by automaticky devalvoval a úspory by tak stratili časť hodnoty. Takisto by stratili prístup, aspoň na čas, k finančným trhom a k veriteľom, ktorí by im boli ochotní požičať. Veď kto už kúpi dlhopisy krajiny, ktorá práve zbankrotovala. Jednoducho povedané, ak dôjde k bankrotu, Grécko ostane na všetko samé. A to je presne hlavný problém, ktorí si nie všetci uvedomujú.

Na druhej strane je potrebné povedať, že prípadný odchod z eurozóny vôbec nemusí znamenať pre Grécko katastrofu. Môže to byť aj úplne naopak. Grécko môže teoreticky na tom byť v budúcnosti lepšie, ak bude fungovať samostatne. Veľké riziko je tak aj na strane Európy. Ak by sa totiž ukázalo, že Grécko je schopné fungovať lepšie samostatne, znamenalo by to, že aj iné krajiny by na tom boli v prípade samostatnosti asi podobne. To by znamenalo postupný rozpad eura, eurozóny a pravdepodobne aj Európskej únie. To je však až hudba budúcnosti a je veľmi zložité nad tým špekulovať. Takéto riziko tu však reálne je a je čoraz bližšie.

Faktom tak momentálne je, že k bankrotu členskej krajiny eurozóny ešte nikdy nedošlo. A už vôbec nie k vystúpeniu z eurozóny, prípadne dokonca z Európskej únie. Nad budúcnosťou Grécka a s ním aj celej Európy visí momentálne veľký otáznik. O osude rozhodnú grécki občania už o týždeň – 5.júla. Určite môžeme očakávať ostro sledované dianie. Každý predbežný prieskum preferencií bude hýbať finančnými trhmi. Európske akciové trhy budú pravdepodobne celý budúci týždeň klesať. Podobne na tom asi bude aj spoločná európska mena. Na začiatku júla nás čaká mimoriadne zaujímavý týždeň.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.