Najťažšie je nerobiť nič

trader

V nadpise je skrytá jedna z kľúčových vecí, od ktorých je závislý úspech alebo neúspech v obchodovaní na burze. Ide o veľmi dôležitú vlastnosť, ktorú trader musí mať v sebe, alebo ju musí nejakým spôsobom získať.

Väčšina ľudí má pocit, že keď sa robí veľa a stále, tak to musí zákonite viesť k úspechu. V mnohých prípadoch vôľa a pracovitosť skutočne prináša neskôr vytúžené ovocie a inak to nie je ani v obchodovaní na finančných trhoch. Je naozaj dôležité dlhodobo sa venovať štúdiu a skúmaniu rôznych vplyvov na zmenu cien. Avšak, pri samotnom obchodovaní a zadávaní konkrétnych príkazov už prílišná snaha nemá svoj želaný efekt. Mnohokrát je to práve nadmerné obchodovanie a zbytočné sústavné kontrolovanie pozícií, ktoré vedú k nesprávnym ťahom, strate disciplíny a nedodržiavaniu obchodného systému.

Vlastnosť, ktorú som na začiatku načrtol je vlastne len schopnosť kontroly vlastných emócií, schopnosť odolať nutkaniu niečo urobiť, keď je evidentné, že to nemá žiadny význam. Bohužiaľ, práve tieto atribúty mnohým, najmä začínajúcim traderom chýbajú.

V podstate ide o problém, ktorý sa predstavuje v dvoch rovinách. Prvou je situácia, keď trader sedí pred obrazovkou a čaká na správny moment, aby vstúpil do pozície. Vo forexe je naozaj možností vstúpiť do obchodu veľa, ale ani zďaleka nie všetky sú skutočne dobré. Naozajstné majstrovstvo spočíva v hľadaní skutočne najlepšej možnej pozície, a len tú potom skutočne otvoriť. Mnohokrát sa stáva, že trader otvorí pozíciu len tak, aby mohol niečo kontrolovať. Takéto správanie už hraničí s gamblerstvom. Je naozaj dôležité počkať si na ten správny moment a až potom vstúpiť. Na druhej strane treba objektívne povedať, že sedieť pred obrazovkou aj niekoľko hodín denne a pri tom neurobiť ani jeden obchod (z dôvodu, že neprešiel kritériami obchodného systému), je naozaj ťažké a dovolím si tvrdiť, že to dokážu len jedinci z absolútne železnou disciplínou.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Teraz si predstavme príklad, že obchodník svoju pozíciu už otvoril a čaká, ako sa bude vyvíjať. Povedzme, že tento obchod bol skutočne otvorený správne, že splnil kritéria pre vstup a money management je tiež správne nastavený. Neskôr, ako sa však objavia nečakané správy, ktoré môžu ovplyvniť vývoj ceny opačným smerom. V takomto prípade je naozaj ťažké určiť, či je správne ostať v pozícii, alebo nie. Je to naozaj otázka dlhodobého sledovania grafov, aby ste vedeli ako sa cena zvykne správať za hocijakých podmienok a čo vám teda môže hroziť. Jedna obecná rada, ktorá však určite nebude platiť vždy je, aby ste nerobili vôbec nič. Je to naozaj tak. Nikto nemôže vedieť, kam sa cena pohne v nasledujúci okamih. Vždy je šanca presne 50:50, že to pôjde vašim alebo opačným smerom. Ak ste navyše splnili vyššie uvedenú podmienku, ktorou je správny MM, nemáte sa čoho obávať, pri najhoršom bude vaša pozícia uzavretá na stop losse. Vždy je potrebné rátať aj s touto možnosťou.

Niekedy však nastane situácia, že je lepšie pozíciu predčasne uzavrieť, resp. uzavrieť a neskôr nanovo otvoriť. Ide napríklad o obdobia zvýšenej volatility, pri očakávaní vyhlásenia úrokových sadzieb( v tejto chvíli obecne neodporúčam obchodovať, jedine v prípade stratégiu scalpingu, ale aj vtedy je to relatívne nebezpečné), alebo pri zvláštnom správaní ceny ( môže ísť o nejakú zákulisnú informáciu). Takéto situácie však nie sú časté a skúsení obchodník s nimi už dopredu počíta a dokáže sa na ne vhodne pripraviť.

Na záver niekoľko rád, ktoré si je, minimálne v prvých týždňoch reálneho obchodovania, potrebné osvojiť.

  • Pokiaľ si nie ste istý pozíciou, ktorú chcete otvoriť, neotvárajte ju. Áno, možno budete neskôr ľutovať, že ste tak neurobili, ale určite to bude menej krát, ako by ste danú pozíciu uzatvárali so stratou.
  • Počas obchodovania nikdy nemeňte stratégiu.
  • Dodržujte vhodný money management.
  • Neotvárajte príliš veľký počet pozícií. Jediný, kto z takejto stratégie profituje je váš broker.
  • Pokiaľ ešte nekontrolujete dostatočne vlastné emócie, otvorte pozíciu, zadajte SL a PT a vypnite platformu. Na druhý deň obchod skontrolujte. Ušetrí vám to kopu nervov.
  • Ak nemáte skutočne dobré dôvody, nerobte nič.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.