Na čo myslieť pri poistení majetku

pozemok

Najobvyklejším majetkom, ktorý si dávame poistiť, je majetok na bývanie – byty, rodinné domy, garáže, chaty a iné druhy nehnuteľností. V prípade straty bývania sa väčšina ľudí ocitne v život ohrozujúcej situácii. Nehovoriac o tom, že v majetku na bývanie sú obvykle uložené životné úspory väčšiny z nás. Každý zodpovedný človek, ktorý vlastní majetok, by mal seriózne premýšľať nad uzavretím poistenia majetku. Pri nehnuteľnostiach na bývanie je to priam životne dôležité.

Ako pomáha poistenie majetku

Poistenie majetku chráni človeka a jeho majetok v prípade zničenia, odcudzenia, živelnej pohromy alebo napríklad vytopenia susedmi. Najčastejším problémom najmä u rodinných domov býva živelná pohroma. Na takúto situáciu sa bohužiaľ nedá nijakým spôsobom pripraviť. Môžeme len dúfať, že nič také sa nestane a ak sa stane, je dôležité mať uzavreté kvalitné poistenie majetku. Medzi živelné pohromy, ktoré je možné poistiť patria napríklad:

  • požiar, blesk,
  • záplavy,
  • povodne,
  • pády stromov, stožiarov, lavíny, zemetrasenia,
  • škody spôsobené vetrom,
  • zosuvy pôdy.

Poistenie majetku takisto chráni majiteľov nehnuteľností pred krádežou alebo vandalizmom. Samozrejme netreba sa spoliehať len na poistenie. Nehnuteľnosť je potrebné mať starostlivo zabezpečenú, aby sa cesta zlodejovi čo najviac skomplikovala. Práve nedostatočné zabezpečenie majetku by mohlo mať vplyv na prípadné budúce poistné plnenie v prípade poistnej udalosti.

Poistenie majetku aj poistenie domácnosti

V rámci poistenia majetku je možné pripoistiť aj vybavenie domácnosti. V poisťovni ERGO máte automaticky aj poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi domácnosti, ako i z vlastníctva nehnuteľnosti. A to stále za jednu z najlepších cien na trhu. Pri poistení vybavenia domácnosti je dôležité mať presne zmapované, na aké poistné plnenie máte nárok a do akej maximálnej výšky ste vlastne poistení. Všetko sa dozviete v poistných podmienkach ale nezaškodí sa to priamo opýtať pri uzatvorení poistenia. V poisťovni ERGO máte dokonca špeciálny benefit v podobe predĺženej záruky na vybrané elektrospotrebiče až do 5 rokov.

Na poistení majetku radšej nešetrite

Táto rada je veľmi dôležitá. Poistenie majetku nepatrí medzi drahé typy poistenia. Kvalitne poistený majetok viete mať aj za niekoľko desiatok eur ročne. Pri tak nízkej sumy sa naozaj neoplatí šetriť a neuzavrieť poistenie vôbec. Porovnanie cien poistenia majetku najvýznamnejších poisťovní nájdete na tejto stránke. Ceny poistenia sú naozaj veľmi podobné. Ak sa cena príliš nelíši, je potrebné skúmať konkrétne detaily:

  • limity poistenia,
  • výluky z poistenia,
  • výška spoluúčasti,
  • možné pripoistenia a prípadné zľavy.

Ako uzavrieť poistenie majetku

Máte nehnuteľnosť, viete, že sa chcete poistiť, ale neviete, kde to je pre vás najvýhodnejšie? V tomto prípade máte hneď niekoľko možností. Zistíte si ponuky v poisťovniach a osobne pôjdete uzavrieť poistenie majetku. Ďalšou možnosťou je využitie služieb finančného sprostredkovateľa, ktorý zistí ponuky za vás a odprezentuje vám len tie najvýhodnejšie. Rizikom v tomto prípade je, že natrafíte na nekvalitného sprostredkovateľa, ktorého hlavným cieľom je najmä provízia z uzavretej poistnej zmluvy.

Veľmi zaujímavou možnosťou je aj poistenie majetku online. Je to veľmi jednoduché. Stačí len vyplniť príslušné políčka v dotazníku poisťovne, preštudovať si návrh poistenia a uzavrieť poistku. Poistenie je uzavreté automaticky uhradením poistného. Tak ako pri každom finančnom produkte aj tu platí, že je mimoriadne dôležité prečítať si poistné podmienky. Predídete tak nepríjemným prekvapeniam pri poistnej udalosti. Niektoré poisťovne vyžadujú po uzavretí poistenia zaslanie fotodokumentácie k poisťovanému majetku. Nezabudnite na to.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.