Emerging markets majú problém

emerging markets

Časy, kedy akciové indexy rozvíjajúcich sa krajín (emerging markets) dokázali za rok vzrásť aj o 50 % sú už dávno preč. Investori pochopili, že tieto trhy im tak skoro zaujímavé zisky neprinesú a tak presúvajú svoje peniaze inde.

Aktuálna situácia vo svete týmto trhom vôbec nepraje. Hlavným dôvodom rapídneho poklesu cien akcií emerging markets je jednoznačne klesajúca cena hlavných svetových komodít na čele s ropou. Ak vezmeme do úvahy, že prakticky všetky rozvíjajúce sa krajiny sú producentom nejakej z komodít, tak logicky sa dá očakávať, že pri poklese ich cien na svetových trhoch, začnú mať problémy aj spoločnosti, ktoré tieto komodity ťažia, pestujú, spracúvajú a podobne. Keďže zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by tento pokles mohol byť zastavený, neexistuje ani žiadny dôvod, prečo by sa týmto trhom malo v najbližšom čase dariť.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ak teraz na chvíľu abstrahujeme od reálnych problémov, ktorým musia tieto ekonomiky čeliť, pozrime sa aj na problémy investorov, ktorí investovali do akcií emerging markets, napríklad prostredníctvom podielových fondov. Ak niekto investoval do týchto akcií pred začiatkom krízy, môže byť ešte stále relatívne spokojný. V závislosti od konkrétneho fondu, môže byť takýto investor ešte stále v zisku. Avšak tí, ktorí nastúpili na rýchlo rastúcu vlnu emerging markets prednedávnom, musia počítať už teraz veľké straty, ktoré sa pohybujú aj v desiatkach percent. Ak zalovíme v pamäti zistíme, že vrchol rastu emerging markets bol približne v čase, keď sa o týchto trhoch všade písalo, všetci o tom hovorili a každý chcel skúsiť, čo to je investovať a získať vysoký výnos za krátke obdobie.

Jedným z najčastejších aktív, kam investori parkujú peniaze vybraté z emerging markets akcií, je americký dolár. Ten by tak mal dôvod na rast aj bez pričinenia ďalších činiteľov, ako je rast úrokových sadzieb, či celkovo dobrý stav ekonomiky. Podľa údajov Deutsche Bank je v akciových fondoch emerging markets stále uložených 47 biliónov dolárov. Tieto peniaze postupne pritekali, ako sa akciám rozvíjajúcich sa krajín darilo. Po vrchole a následnom rapídnom poklese sa peniaze investorov presúvajú naspať domov k jenom, eurám a predovšetkým americkému doláru. Fondy, ktoré investujú do akcií emerging markets a sú denominované v mene, ktorá rastie, strácajú na svojej hodnote ešte viac, ako keby boli denominované v domácej mene, ktorá zákonite klesá spolu s poklesom ekonomiky.

Problém, ktorý majú akciové trhy emerging markets bohužiaľ nie je izolovaný. Ak sa pozrieme na vývoj hlavných svetových akciových indexov počas posledného roka, vidíme, že aj tu už ide minimálne o stagnáciu, ktorá môže takisto prerásť do poklesu. Rok 2016 tak pravdepodobne akciám patriť nebude.

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.